Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
23.05.2019 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Ebruli Battaniye Yapımı – Akıllı İple Bebek Battaniyesi Nasıl Yapılır

Özellikle anne adaylarının merak edip öğrenmeye çalıştığı ebruli battaniye yapımı için akıllı ip seçilmesi gerekmektedir. Peki akıllı ip nedir? Halk arasında akıllı ip olarak bilinen ebruli ip renklerin sıralı bir şekilde tek ip üzerinde tekrar etmesidir. Yani tek bir iple ortaya farklı renklerde muhteşem modeller ortaya çıkabilmektedir. Bu sayede çok ta zorlanmadan gözede hoş gelen renk cümbüşü battaniyelerinizi bitirebilirsiniz.

Annelerin her anını, heyecan ile yaşamalarının nedeni olan bebekleri için yüreklerini battaniyeye rengarenk ve ilmek ilmek işlemek istedikleri bilinen bir gerçekliktir. Bebeklerini sıcacık tutan battaniyelerin akıllı iple yapılması çocukların da oldukça dikkatini çekmektedir. Bu durum akıllı iple bebek battaniyesi nasıl yapılır sorusunun cevaplanmasını zorunlu kılmaktadır.Ebruli battaniye yapımı

Başlangıç olarak battaniyenin modeline göre doğru ip ve renk seçimine dikkat edilmelidir. Renk seçildikten sonra oluşturmak istediğiniz modelin küçük ebatlarda birkaç örneğini örerek, yukarıda belirttiğimiz gibi uygun ip, renk ve kullanılan tığ ile asıl modelin ayarlanmasını rahatlıkla yapabilirisiniz. Buradan da görüldüğü üzere akıllı ipten bebek battaniyesi örmek hem zevkli hem de herkes tarafından, belirttiğimiz hususlara dikkat etmek şartıyla örülebilecek modellerdir.

Bayanlar internette dolaşırken örgü battaniye yapımı ile ilgili görüntüler dikkatlerini çekmekte ve bir çok örgü modeli dikkatlerini çekmektedir. Hatta “ben olsam bu modelleri şu renkleri yada şu ipi kullanarak farklı ve çok şık modeller örebilirim” demektedir. Artık içinizden geçeni örgü battaniye yapımı ile hayata geçirebilirsiniz. Örgü battaniye yapılışı akıllı ip kullanılarak anlamlı ve estetik bir hale getirilebilir.Ebruli battaniye yapımı

Akıllı iple tığ işi battaniye yapımı için belirli aşamalar bulunmaktadır. İlk önce uygun ebruli ip ve tığ seçilmelidir. Sonra beş adet zincir çekilip yuvayı yapmalısınız. Daha sonra üç zincir çekerek yukarı doğru çıkmalısınız. Sonraki adımda ise bir zincir bir trabzan olarak devam edip yedi trabzanı tamamladıktan sonra sırayı kapatınız.

Oluşan birinci deliğe sık iğne ikinci deliğe ise trabzan yaparak, sık iğne ve yedi trabzan oluşturup örgünüze devam edin Burada elde edeceğiniz karenin  dört köşesinde sıralı ve düzgün olmasına dikkat etmelisiniz. Oluşturulan motifler birleştirildikten sonra kenar oyası yapılarak modele son hali verilmelidir.

Tığ ile ebruli battaniye yapımı

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ