DinarTuning Forum
DinarTuning Forum
26.08.2018 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Dekoratif Sepet Yapımı – Kartondan Dekoratif Sepet Yapımı

Kağıtlardan yapılan sepetler ile oldukça dekoratif bir ürün elde etmek mümkün olmaktadır. İçlerine koyulabilecek olan birçok farklı eşya ile evin hemen hemen her yerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu özelliği ile de birçok kişi kartondan dekoratif sepet yapımını çok merak etmektedir. Oldukça kullanışlı olan bu ürünler ile ev ve ofislerde birçok eşya sepetlere konulabilmektedir.Kartondan Dekoratif Sepet Yapımı

Kartondan Dekoratif Sepet Malzemeleri ve Aşamalar Nasıldır?

Kartondan dekoratif sepet yapımlarında bulunabilmek için öncelikle sarı ve mavi karton kağıtlarını temin etmek gerekmektedir. Makas, yapıştırıcı, cetvel, kalem, zımba gibi araç ve gereçlerde bu ürünü yapmak için gerekli olan malzemelerdir. Oldukça dikkatli bir biçimde kullanılması gereken bu malzemeler ile şık bir dekoratif sepet yapmak mümkün olmaktadır. Birçok yerde kullanılabilecek olan bu sepetler ile hem el işi yeteneği gelişir hem de bir ihtiyaç giderilmiş olur.

Kartondan Dekoratif Sepet YapımıKartondan Dekoratif Sepet Yapımı

Öncelikle kağıtlardan birisine 2 cm aralıklar ile noktalar çizilmektedir. Bunun için de cetvelden yararlanmak gerekmektedir. Bu durum kağıdın alt ve üst kısmına yapılmalıdır. Çizilen bu 2 cm aralıklı kısımlar yukarıdan aşağıya doğru cetvel ve kalem yardımı ile tekrardan çizilmelidir. Aynı işlem diğer kağıt için de harfiyen yerine getirilmesi gerekmektedir.Kartondan Dekoratif Sepet Yapımı

Daha sonra bu kağıtlar makas yardımı ile düzgün bir şekilde sütun şeklinde kesilmelidir. Kesilmiş olan sarı ve mavi kağıtlardan birer tane alarak eşit bir şekilde katlanması sağlanır. Katlanan kağıtların içindeki katlanma izinin belli olması için kalemle çizilmesi gerekir. Daha sonra bu kısımlar yapıştırıcı ile ortadan yapıştırılmalıdır. Elde edilen tüm kağıt parçaları aynı şekilde yan yana koyularak sarı ve mavi kısımların doğru yerleştirilmesine dikkat edilerek güzel bir şekilde koyulmalıdır.

Bunun için de kağıtların saçak kısımları birbiri içerisinden geçmelidir. Artan kısımlar, ortadaki kağıt parçasına doğru katlanarak uçlarının tek bir kağıt halini alması için yapıştırılması gerekir. Bu işlem 4 köşede de olmalıdır. Daha sonra kenara ayırılmış olan 2 sarı ve 2 mavi karton birbirleri ile birer birer yapıştırılır ve sepeti tutmak için bir gövde yapılır. Bu kısımlarda zımba yardımı ile zımbalanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ