25.06.2020 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Dantel Kelebek Yapımı Videolu Anlatım – Tığ İle Dantel Kelebek Yapılışı

Tığ İle Dantel Kelebek Yapımı

Örgü severler her geçen gün birbirinden farklı örgü modellerini denemektedirler. Bu örgü modelleri arasında da dantel ile kelebek yapımı vardır. Bu model kelebek aplik veya örgü kelebek motifi olarak adlandırılmaktadır.

Son zamanlarda örgü modellerine daha fazla renk ve hareketlilik katılmaya çalışılmaktadır. Bu yüzden çeşitli uygulamalar yapılabilmektedir. Bu uygulamalardan bir tanesi de kelebek aplikleri ve örgü motif modelleridir.

Birçok kişi için oldukça zor gözüken kelebek yapımı aslında o kadar da zor değildir. Örgü kelebek yapımı konusunda dikkat edilmesi gereken nokta ince bir ip ve tığın kullanılmasıdır.

Tığ İle Kelebek Nasıl Yapılır ?

1- Öncelikle 10 adet zincir çekerek bir halka oluşturmamız gerekmektedir. Ardından bu halkaları 16 adet ikili trabzan ile doldurmalıyız. Trabzanlar arasında ise 1 zincirin bulunması gerekir.

2- Zincir çektikten sonra üst sıradaki iki trabzan için hazırladıklarımızı yapalım.

3- İlk sırada 1 delik için toplam 3 zincir çektikten sonra yine o delik için 1 adet iki trabzan oluşturmamız gerekir. Ardından hiç zincir çekmeden 1 kutu atlamalıyız. Yanındaki kutucuğa 2 adet ikili trabzan yapmamız gerekir. Sonra 3 zincir çekip aynı delik için 2 adet daha ikili trabzan oluşturmamız gereklidir.

4- Buradaki mantık öncelikle bir bölümde büzme işlemi yapıp bir bölümde ise orta zinciri çekmektir. Bu sayede istediğimiz motifi elde ediyoruz. Bu işlemleri devam ettirerek sıra sonuna kadar devam etmeniz gerekir. Toplamda 8 adet 3 zincir şeklinde kutucukların bulunması gerekir.

5- Bir üst sıraya geçiş yapalım. Bu aşamada hiçbir zincir çekmeden hareket etmek gerekiyor. Kutucuklara 4 adet ikili trabzan ve 1 adet 3lü trabzan yapalım.

6- Ardından 4 adet zincir çekin. Çekilen 4 zincir içerisinde 3 zincirin halkasına pıtırcık için geriye dönerek batın zinciri çekmeden aynı delik içerisinde 3lü bir adet, 2li adet trabzan yapın. Birleşim yerine ise sık iğne yapın. En son 8 adet kanatçık oluşacak.

7- Ardından ikiye katlayın.

8- Kırk adet zincir çekerek ip yapıyoruz. Son bunu ikiye katladıktan sonra kelebeğin gövdesi oluşacak. Ve kelebek oluşuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ