02.12.2020 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Cok Kollu Cicek Modeli İle Tig Oyasi Yapimi

Tığ oyası ile çok kollu çiçek modeli yapılışı tariflerinden yararlanmak için hemen tıklayın! Tığ oyası ile yapılan çiçek modelleri genellikle küçük parçalardan oluşur. Havlu kenarlarında veya değişik eşyalar üzerinde kullanılabilen bu parçalar alışılagelmiş birer motif örnekleridir.

Ancak hanımlar birbirinden farklı örgü tekniklerini deniyor ve yaratıcılıklarını sergilemeye devam ediyorlar. Daha farklı motifler olan ve alışılmışın dışında birer motif olan çok kollu çiçekler kullanım alanı itibari ile de yüksek oranda ilgi görüyor. Havlu kenarlarından buzdolabı süslerine, kıyafet aksesuarlarından çanta aksesuarlarına kadar bir çok alanda kullanım imkanı buluyorlar.

Çok Kollu Çiçek Modeli Yapılışı

Öncelikle temin edilmesi gereken bazı malzemeler vardır. Eğer elinizde yok ise işe başlamadan önce gerekli olan malzemeleri almakta işin aksamaması adına yarar vardır. Çok kollu çiçek modeli yapılışı için serum halkalarına, 22 numara tığ ve istenilen renklerde oya ipine ihtiyaç vardır.

Tüm bu gerekliliklerin hazırlanmasının ardından sırada modeli yapma işine başlanması vardır. Serum halkalarının çevresine 25 tane 3’lü trabzan yapılır. 3^lü trabzanların yapılması ile ilk sıra tamamlanmış olur. İkinci sırada ise başka bir renk ile örgüye başlanır. İkinci sıra için beşli trabzanlar yapılır.

3 zincir çekilerek tığın üzeri ve halka yuvasının içerisine 3 adet 3’lü trabzanlar yapılır. Kalan kısmın ise 8 adet sık iğne tekniğinin kullanılması ile doldurulması gerekir. Bu model 14 kollu bir çiçek motifi olmaktadır. İlk etapta yapılan üçlü trabzanlar kolların ucunda yer alan pıtırcıklar olarak görünür.

Çok Kollu Çiçek Motifleri Nerelerde Kullanılır

Bu modeli havlu kenarlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bununla birlikte buzdolabı süs olarak tasarlayabilirsiniz. Çok kollu çiçek modeli yapılışı ilk bakışta zor gibi görünse de aslında işe başlandığında ve doğru teknikler uygulandığında kısa zamanda biçime girecek ve yavaş yavaş şeklini göstermeye başlayacaktır.

Dilerseniz çocuklarınıza patik, kazak, yelek ve çanta yapımında da kullanabilirsiniz. Özellikle çanta aksesuarı olarak kız çocukları tarafından sevilecek mükemmel bir motiftir. Sizde yaratıcılığınızı kullanabilir ve ekstra çok kollu çiçek modelleri ortaya koyabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ