19.02.2024 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Cetvelle Örgü Modeli Yapımı – Cetvelle Şal Yapımı Videolu Anlatım

Cetvelle Örgü Modeli İle Cetvelle Şal Yapımı

Merhaba hanımlar şimdi size ilginç olan cetvelle örgü modeli yapımı göstereceğim. Bu ilginç tığ işi örgü modelini çok kolayca nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Ve bu cetvelle örgü modellerini çoğaltabilirsiniz. Eğer kendinize örgü şal, yelek veya hırka örecekseniz daha fazla sayıda zincir ile başlamalısınız.

Bu konunun anlatımında kullandığım simli boncuklu ip ile sizde çok şahane bir şal örebilirsiniz. Hatta bu konuda bayanlar cetvelle şal yapımı çok aramaktadır. Cetvelle örgü modeli yapısı gereği arada çaprazlama uzun ilmekler oluyor delikli hoş bir yapısı oluyor.

Videolu anlatımla Cetvelle Örgü Yapılışı

Cetvel ile örgü nasıl yapılı, bu nasıl bir örgü modelidir gelin bakalım.

Cetvelle örgü modeli bir çok örgü işi yapabilirsiniz. Bu sayede değişik bir örgü modeli daha öğrenmiş olacaksınız.

Şimdi cetvelle örgü örneği nasıl yapılır onu anlatmaya başlayalım.

Malzemelerimiz:

  • Pullu – kirli beyaz renk örgü ipi
  • 2,5 Numaralı tığ
  • Cetvel
  • Makas

Bilmemiz gereken örgü teknikleri:

  • Zincir çekme
  • Sık iğne yapımı

Alıyoruz elimize kirli beyaz renkte örgü ipimizi ve tığımızla on beş tane zincir çekiyoruz. Son zincir yapılan ilmeğimizi alıp cetvelimize takıyoruz, cetvel genişliği kadar ilmeğimizi sıkıyoruz.

Elimizde olan sıradaki zincire tığımızla batıyoruz ve ilmek çıkartıyoruz ve bu ilmeği cetvele takıyoruz. İkinci zincire batıyoruz ve burada da ilmek çıkartıyoruz ve cetvelimize takıyoruz. Bu şekilde on beş tane zincirimize batıp on beş tane ilmeği cetvele takıyoruz.

Cetvelle örgü modeli yapımı
Cetvelle örgü modeli yapımı

Bu ilmeklerin beş tanesini tığımıza alıyoruz, bu beş tane ilmeğe de bir sık iğne yapıyoruz ve cetvelden çıkarıyoruz. Bu beş tane ilmeği elimize alıyoruz ve halkanın içine batarak toplam beş tane sık iğne yapıyoruz.

Beş tane sık iğnemizi yaptıktan sonra da cetveldeki diğer beş ilmeği alıyoruz tığımıza ve hepsine topluyoruz, bu beş tane ilmeği cetvelden çıkartıyoruz. Bir önceki halkadan kalan ilmek ile ve yeni cetvelden indirdiğimiz halka ile tığımızda olan iki tane ilmeği topluyoruz. Sık iğne yapıyoruz ve halkamızda kalan diğer dört tane sık iğnemizi yapıyoruz. Bu halkaya daha dört tane sık iğne yapıyoruz.

Cetvelde kalan son beş tane ilmeği de aynı şekilde tığımıza alıyoruz ve sık iğne yapıyoruz. Tığımızda bir tane ilmek kaldı, bu ilmeği cetvele takıyoruz.

Cetvelle örgü modeli yapımı
Cetvelle örgü modeli yapımı

Yaptığımız sık iğnelerin sıradakinin tepesine batıyoruz ve ilmek çıkarıyoruz, bu ilmeği de cetvele takıyoruz. Geriye doğru bu şekilde her sık iğne tepesine batarak yine on beş tane ilmek yapıyoruz cetvelimize. İlmekler hazır cetvelde ikinci sırayı yapmak için.

Aynı adımları uyguluyoruz yine, ilk beş tane ilmeği tığımıza alıyoruz bir tane sık iğne yapıyoruz ve bu ilmekleri cetvelden çıkarıyoruz. Elimizde bu halkaya batıyoruz ve toplam beş tane sık iğne yapıyoruz.

İkinci halkaya da geçip aynı işlemleri yapıyoruz. İkinci sıranın üçüncü halkası da hazır. Yine son ilmeği cetvelimize takıyoruz ve geriye doğru her sık iğneye batarak ilmek çıkarıyoruz ve yine on beş tane ilmeğimiz oluyor cetvelimizde.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ