DinarTuning Forum
DinarTuning Forum
26.08.2018 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Cetvelle Örgü Modeli Nasıl Yapılır ? | Videolu Anlatım

Cetvelle örgü modeli nasıl yapılır başlıklı yazımızda, merak ettiğiniz her detaya ulaşmanız mümkün. Örgü örerken pek çok farklı materyal kullanmaya alışkınsınız, ancak bu model hepsinden farklı. Çünkü örgü örme esnasında size yardımcı olacak materyal bir cetvel. Örgü ustalarının sınır tanımadığı ve kimsenin aklına gelmeyecek şeyler ürettiği akımların arasına böylece bir yenisi daha eklendi.

Cetvelle öreceğeniz modeller arasında, şal, baharlık kazak, lizöz, bebek yelekleri, hırka gibi pek çok modeller bulunmaktadır. Öreceğeniz modelin türüne göre, ip kalınlığını belirleyebilir ve buna göre bir şiş kullanabilirsiniz. İpin kalınlığının yanı sıra cetvel kalınlığını belirlemek de önemli bir noktadır. İnce bir ip tercih ediyorsanız; ince bir cetvel, kalın bir ip tercih ediyorsanız da kalın bir cetvel seçmenizde fayda vardır. Gerekli şartları sağlarsanız, hem örgü örmeniz kolaylaşır hem de yapacağınız modelin örneği daha belirgin ve daha güzel olur.


Genellikle halk arasında gelin yeleği modeli diye biline yelek modelinde cetvelle örgü tekniğine daha çok rastlamaktayız. Her ne kadar eskiden kalma bir adet gibi görünse de, sürekliliği hala günümüzde de devam eden bir gelenektir. Her genç kızın çeyiz sandığını olmaza olmazları arasında yer alan gelin yeleği, cetvelle örgü modeli türünün en güzel örnekleri arasındadır. Tıpkı gelin yeleği gibi, gelin şalı da yine bu teknikle yapılan bir modeldir. İstenilen renkte ve istenilen modelde örülen bu yelekler oldukça şık bir görünüme sahiptir.

Cetvelle örgü modeli örerken size yardımcı olacak birkaç görsel ve hazırladığımız video bulunmaktadır. Bu görseller ve video sayesinde, cetvelle örgü nasıl yapılır, kolayca öğrenebilir ve siz de örgü örmeye başlayabilirsiniz. Örgü örme konusunda ustaysanız yani daha önceden çok fazla tecrübeniz varsa zorlanmazsınız. Fakat yeni başlayanlar için, basit bir model örmekte fayda vardır. Örneğin bir yelek, lizöz ya da hırka yerine basit bir şal örerek başlayabilirsiniz. Eliniz alıştıkça ve teknikleri kavradıkça da diğer örnekleri örmeye başlayabilirsiniz.

Örgü örmede temel kuralları ve teknikleri öğrendiğiniz takdirde, yapamayacağınız hiçbir model yoktur. Aşağıdaki videoda da, oldukça anlaşılır bir anlatıma sahip olan örgü modeli sizler için iyi bir başlangıç olacaktır. Hepinize şimdiden kolay gelsin.

Cetvelle Örgü modeli Nasıl yapılır Videolu Anlatımı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ