09.04.2024 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Çam Ağacı Örgü Modeli Yapımı – Çam Ağacı Örgü Örneği | Örgü Teknikleri

Açıklamalı Çam Ağacı Örgü Modeli Yapımı

Merhaba güzel hanımlar. Bugün çam ağacı örgü modeli yapımı konusu ile şiş örgü teknikleri konularına bir yenisini daha eklemiş olacağız inşallah. Çam ağacı örgü örneği çok sık görmediğimiz değişik bir şiş örgü örneği. Ama yaptığınızda duruşu çok farklı ve güzel olan değişik bir şiş örgü modeli dir.

Bu çam ağacı örgü modeli ile değişik örgü hırka modelleri örebilirsiniz, yine sevdiklerinize çok hoş örgü kazak modelleri yapabilirsiniz. Özellikle mevsimlik örgü kazak örnekleri için çok ideal bir şiş örgü örneği.

Videolu Anlatımla Çam Ağacı Örgü Modeli Yapımı

Örmek için farklı bir örgü modelleri arayan hanımlar bu konuyu sevecektir. Diğer konularda da olduğu gibi bu konuda da sizlere hem videolu anlatımla hemde resimli anlatımla adım adım şiş örgü teknikleri anlatmaya devam ediyoruz.

Konu örgü olunca çok fazla örgü çeşitleri bulunmakta ve biz de elimizden geldiği kadar sizlere daha çok örgü modelleri ve yapılışı konusu paylaşmaya gayret ediyoruz.

Resimli Anlatımla Çam Ağacı Örgü Modeli Yapımı

Burada kullnadığımız  ilmek sayısı 29. Şiş numarası 4, ipimiz de yeşil  akrilik örgü ipi.

Şişimize 29 tane ilmek yaptık öncelikle ve 2 sıra ters örgü ördük. Arka yüzümüze, örgünün ön yüzüne de bir sıra düz örgü ördük.

cam-agaci-orgu-modeli-yapimi-13-1
cam-agaci-orgu-modeli-yapimi-13-1

Şimdi desenimize başlıyoruz.

1.sıra: bir tane ilmek düz örgü örüyoruz. İpi arkadan öne doğru bir kere şişe doluyoruz. Bu şekilde şişimizde  bir tane fazla ilmek olacak ve örgümüzde  delik oluşacak.

Bu da yapacak olduğumuz çam ağacını örgünün zemininden ayırmak için gerekli. Şimdi üç tane  ters örgü yapıyoruz. İpi örgünün arkasına alıyoruz.

Büzme yapıyoruz: (her” büzme yapıyoruz” dediğimde bu adımları yapacağız).

İki tane ilmeğe düz örgü için batıyoruz ve örmeden sağ taraftaki şişe alıyoruz. Sonraki ilmeği düz örgü örüyoruz, sonra sağ taraftaki iki tane örmediğimiz ilmeği sol şişe alıyoruz.

Sol şişteki düz ördüğümüz ilmeği bu iki ilmeğin içinden geçiriyoruz.  Bu şekilde büzme yapmış oluyoruz, çünkü üç tane ilmek bir ilmeğe düşmüş oluyor.

cam-agaci-orgu-modeli-yapimi-13-1
cam-agaci-orgu-modeli-yapimi-13-1

İşte büzmenin görsel işlemleri. İki tane ilmeği örmeden sağ şişe aldık, sonraki ilmeği düz örüyoruz. İki ilmeğin içinden de ördüğümüz ilmeği geçirdik. İp öndeyken sıradaki üç tane ilmeği ters örüyoruz.

Sonraki ilmeğe düz örgü için batıyoruz ve sekiz tane ilmeği düz örgü örüyoruz. Toplam dokuz tane ilmek düz örmüş oluyoruz. İp önde olmalı ve şişe bir kere doluyoruz ve üç tane ilmek ters örüyoruz, ipi örgünün  arkasına alıyoruz.

Büzme işlemi yapıyoruz  ( daha yukarıda nasıl yapıldığını açıklamıştık)

İpi öne alıyoruz ve üç tane ilmeği ters örgü ile örüyoruz. İp önde olmalı ve son ilmeğ de düz örüyoruz, bu şekilde şite fazladan ilmek oldu ve örgüde bir delik oluştu.

Son ilmeğe düz örgü için batıyoruz. 2.4.6.8.10.12.14.16. sıra: Her örgünün arka tarafına sıra gelince buraya hep ters örgü örüyoruz.

  1. sıra: iki tane ilmek düz örgü örüyoruz. İpi şişe bir kere arkadan öne alıyoruz sonra iki tane ilmeği ters örüyoruz ve ip arkaya alıyoruz.

Büzme işlemi yapıyoruz, ipi öne alıyoruz ve iki tane ilmeği ters örüyoruz. İp önde olmalı ve sonraki ilmeğe düz batıyoruz. İpi öne alıyoruz ve iki tane ilmeği ters örüyoruz. Sonra büzme işlemi yapıyoruz.

İp önde olmalı ve iki tane ilmeği ters örgü örüyoruz, yine ip önde olmalı ve sonuncu ilmeği düz örgü örüyoruz.

cam-agaci-orgu-modeli-yapimi-13-1
cam-agaci-orgu-modeli-yapimi-13-1
  1. sıra: üç tane ilmeği düz örgü örüyoruz , şişimize arkadan öne bir kere ip doluyoruz bir tane ilmeği ters örüyoruz, ipimizi örgünün arka tarafına alıyoruz.

Büzme işlemi yapıyoruz. İpi öne alıyoruz bir tane ilmeği ters örgü örüyoruz. Sonra ipi öne alıyoruz ilmeğe düz örgü için batıyoruz. Şişte fazladan ilmek oluyor ve aradaki ilmekleri düz örgü ile örüyoruz sıradaki delik ilmeğe gelene kadar.

Toplam 12 tane ilmek örmüş oluyoruz, ipi arkadan öne doğru şişe doluyoruz, ip önde olmalı ve bir tane ilmeği ters örgü örüyoruz. Büzme işlemi yapıyoruz. İpimiz önde olmalı bir tane ilmeği ters örgü örüyoruz. İpimiz yine önde olmalı ve üç tane ilmeği düz örgü örüyoruz.

  1. sıra: dört tane ilmeği düz örgü örüyoruz, ipi öne alıyoruz. Büzme işlemi yapıyoruz ve ipi öne alıyoruz.

Düz örgü için batıyoruz ve 13 tane ilmeği düz örgü örüyoruz. Delik yeri de düz örgü ile örüyoruz, ipi öne alıyoruz. Büzme işlemi yapıyoruz,  ipi öne alıyoruz.

Sıra sonuna kadar da düz örgü örüyoruz. Buraya kadar yapılan adımlarla bir tane ağaç modelimizi ördük.

Şimdiki sırada aynı ağacı yer değiştirerek öreceğiz. Bu tür tekrarlanan modellerde şahmat şekilde motifleri yerleştiriyoruz.

9. sıra:  sıra başından 10 tane ilmeği düz örgü örüyoruz, ipi öne alıyoruz.

Şişe ipi arkadan öne doğru doluyoruz ve üç tane ilmeği  ters örgü örüyoruz. İpi örgünün arka tarafına alıyoruz ve büzme işlemi yapıyoruz. İpi öne alıyoruz, üç tane ilmeği ters örgü örüyoruz ve ip öndeyken de geri kalan ilmekleri düz örgü örüyoruz.

Burada iki tane motifin ortasına çam ağacımızı ortalamış oluyoruz.

11. sıra:  sıranın başından 11 tane ilmeği düz örgü örüyoruz, şişimize arkadan öne bir kere ip doluyoruz ve iki tane ilmeği ters örgü örüyoruz. İpi arkaya alıyoruz büzme işlemi yapıyoruz. İpi öne alıyoruz ve iki tane ilmeği ters örgü örüyoruz.

İp önde kalıyor sonraki ilmeğe düz batıyoruz ve sıra sonuna kadar düz örgü örüyoruz.

13.sıra: sıranın başından 12 tane ilmeği düz örgü örüyoruz, ipi bir kere arkadan öne doğru sağ taraftaki şişe doluyoruz ve bir tane ilmeği ters örgü örüyoruz.

İpi ögünün arka tarafına alıyoruz ve büzme işlemi yapıyoruz, ipi öne alıyoruz ve bir tane ilmeği ters örgü örüyoruz, ip yine önde olmalı ve geri kalan ilmekleri düz örgü örüyoruz.

cam-agaci-orgu-modeli-yapimi-13-1
  1. sıra: sıranın başından 13 tane ilmeği düz örgü örüyoruz, ipi öne alıyoruz ve büzme işlemi yapıyoruz. İpi yine öne alıyoruz ve sıra sonuna kadar düz örgü yapıyoruz.

İşte bütün bu işlemlerden sonra örgümüzün  görünümü. Bundan sonraki adımınız yine birinci sıradaki işlemlerden başlayıp örgüye istediğiniz kadar devam edebilirsiniz.

Bu örneğin anlatımı da bu kadar. Ördükçe yapılan adımlar aklınızda kalacak.

Her yazılı anlatımın videosu da mevcut oradan da faydalanabilirsiniz.

Bir başka şiş örgü örnekleri ve yapılışı konusunda görüşene kadar kendinize iyi bakınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ