El Sanatları ve Hobi Sitesi

Boncuklu Takı Kutusu Yapımı – Karton İle Mücevher Kutusu Yapılışı

Kızlar bugün sizlere karton ile boncuklu takı kutusu yapımı anlatacağım. Evde çok basit malzemeler ile kendi takı kutunuzu yapabilirsiniz. Özellikle evde kız çocuğunuz var ise onunla güzle bir el işi eğitimi olabilir. Onun için kendi el yapımı mücevher kutusu yapabilirsiniz.

Bu tarz işlere ilgisi olan hanımlar takı kutusu nasıl yapılır, boncuklu takı kutusu yapımı, evde mücevher kutusu yapımı gibi konular aramakta olduğunu gördüm.

Videolu anlatımla boncuklu takı kutusu yapımı

Bende sizler ehem resimli anlatımla hemde videolu anlatım eşliğinde boncuklu takı kutusu nasıl yapılır anlatayım dedim. Resimli anlatımlarımız galeri halinde olacak ve her resmin altında o resmin yapılışını anlatacağım.

Boncuklu mücevher kurusu yapımı için kullanacağımız ana malzeme bitmiş yada bitmeye yakın olan bir koli bandı rulosu olacak. Ve gerisi el becerisi ve boncuk. Şimdi sizlere gerekli malzeme listemizi verip anlatmaya başlayalım.

Malzemelerimiz:

  • Sıcak silikon tabancası
  • Cetvel
  • Bitmiş geniş bant
  • Kurşun kalem
  • Makas
  • Orta boy beyaz boncuk
  • İki tane pembe eva kağıdı
  • Koli kartonu

Geniş koli bantımızı kartonun üstüne koyarak onu ölçü alıp bir daire çiziyoruz. İki tane daireye ihtiyacımız var.

Bu daireleri makasla kesiyoruz. Aynı bantı pembe eva kağıtlarına daire şeklini çiziyoruz. Bu dairelerden dör taneye ihtiyacımız var. Çizdiğimiz daireleri makasla kesiyoruz.

Yine bu geniş bantın dışını kaplamak için bantı eva kağıdına koyarak kurşun kalemle kağıdın iki tarafına bant genişliğini belirlemek için kağıda nokta yapıyoruz. Sonra cetvelle bu noktaları birleştiriyoruz ve bu şeriti kesip hazırlıyoruz. İki tane aynı genişlikte şerite ihtiyacımız var.

Koli kartonunda olan bir tane daireyi alıp üzerine sıcak silikon sıkıyoruz. Pembe eva kağıdından kestiğimiz daireyi bu koli kartonunun iki tarafına yapıştırıyoruz. Bunu diğer koli kartonuna da yapıyoruz.

Şimdi bantın iç tarafına silikon sıkıyoruz ve başlıyoruz kestiğimiz şeriti yapıştırmaya. Sonra kestiğimiz diğer şerit ile bantın dışını yapıştırıyoruz.

İşte hazır, ekli yerde fazlalık varsa kesiyoruz.

Elimdeki eva kağıdına iki tane ince şerit çizdim ve bu şeritleri kesiyoruz. Koli kartonundan yaptığımız dairelerin genişliği kadar iki tane şerit kesip hazırlamış olmalıyız.

Bu dairenin kenarına silikon sıkıyoruz ve ince şeritleri yapıştırıyoruz her iki daireye de yapıştırdığımız şeritte daireden çıkan fazlalıklar varsa onları makasla kesiyoruz. Bu daireyi zemine koyuyoruz ve kenarlarına silikon sıkıyoruz.

Dışını kapladığımız geniş bantı da bu dairenin üzerine yapıştırıyoruz, artık bir  kutumuz oldu.

Şimdi yaptığımız takı kutusunun dışını süslemeliyiz, kutunun dikine silikon sıkıyoruz ve silikon şeritin üzerine orta boydaki beyaz boncukları yan  yan diziyoruz. İşte böyle, yaptığımız kutunun etrafını yapıştırarak boncuklarla donatıyoruz.

Şimdi sıra kapağını süslemede. Kutunun kapağının yan tarafını bu boncuklardan süslüyoruz. Azıcık silikon sıkıyoruz ve hemen boncukları yapıştırıyoruz ki silikon soğuduğunda üzerine yapışma özeliği yok oluyor. İşte kapağın kenar kısmı hazır.

Şimdi de kapağın güzel görünen tarfını üstte gelecek şekilde seçiyoruz. Kapağın güzel olarak seçtiğimiz tarfın üzerini, kapağın kenar kısmını bir sıra boncuk ile süslüyoruz.

Kapağın ortası için sap olarak çiçek motifi olan bir düğmenin üzerine boncuklardan yapıştırdım ve bu düğmeyi kapağın ortasına yapıştırıyoruz.

İşte takı kutusu artık kullanıma hazır

Kutuyu kapatınca da böyle görünüyor.

İşte güzel bir ürün , göz alıcı, çekici, herkesi mutlu edebileceğiniz kolay bir el iş bu.

Her yazılı anlatımın videosundan faydalanabilirsiniz, bilginize.

Hepinize kolay gelsin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ