30.09.2020 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Boncuklu Oya Modelleri – Çeyizlik Yazma Oyası Modelleri

Sayfamıza hoş geldiniz diyerek yazıma başlamak istiyorum. Hanımlar bu günkü yazımız, boncuklu yazma örnekleri ile ilgilidir. Neredeyse tüm Türk kadınlarının evlerinde sandıklarını süsleyen bu yazmalar yüz yıllardır işlenmektedir. Boncuklu iğne oyası yazma modelleri sadece Anadolu kadınlarının örtünmek amacıyla kullanmakta olduğu bir örtü olmayıp aynı zamanda ülkenin dört bir yanında tabii kişisel tercihlere göre ya saçlarını toplamaya yardımcı olacak bir bandana, boyuna takılan bir fular, veya omuzlarını kapatmak için bir tamamlayıcı olarak da kullanılmaktadır.

yazma örnekleri boncuklu

Yapımı çok çaba gerektirdiği için bayanları oldukça zorlayan bir el işi olan iğne oyaları bu nedenle tüm bayanların yapabildiği bir el işi değildir. Çünkü özellikle boncuklu iğne oyaları büyük bir çabanın yanı sıra sabır da istemektedir.

Gelişen teknoloji ve değişen moda nedeni ile yakın bir tarih öncesine kadar boncuklu iğne oyası modellerine gösterilen ilgi azalmış olsa da son dönemlerde yeniden eski popülerliğine kavuşmuş ve birbirinden farklı süslemelerde yeniden kullanılmaya başlanmıştır.

Boncuksuz ya da boncuklu iğne oyaları tülbentler başta olmak üzere, oda takımlarında, vitrin takımlarında, fiskos örtülerinde ve daha pek çok farklı el işinde kullanılırken görenlerin de büyük beğenisini kazanır. Bu nedenle özellikle boş vakitleri fazla olan bayanlar tarafından tercih edilen el işlerindendir.

boncuk yazma modelleri

boncuk yazma modelleri

Gelenek olarak çeyizlerde genellikle tığ işi oyalar yer alıyor olsa da son yıllarda boncuklu iğne oyası modelleri de oldukça revaçta. Kültürümüzün bizlere bir armağanı olan iğne oyaları çok eskilerden beri bayanların vazgeçemedikleri el emeği göz nuru çalışmaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Hazırlanan tüm genç kız çeyizlerinin en gözde parçaları olan iğne oyaları çok eskiden beri değerini yitirmediği gibi uzun yıllarca da yitirmeyeceğe benziyor. Her geçen yıl eklenen birbirinden farklı modelleri ile iğne oyaları pek çok el işinde tercih ediliyor olsa da en çok tülbentlerin kenarlarında kullanılmakta.

Ancak bu tür ürünlere olan talep artışı nedeniyle artık sadece el emeği değil de fabrikasyon ürünler de çokça tercih edilebiliyor. Ya da hayatın koşuşturmacası nedeniyle boncuklu yemeni oyaları yapan kadınlarımızın sayısı her geçen gün azalmakta.

Boncuklu yazma modelleri iğne oyası yazmaların yapılışıyla aynıdır tek farkı aralara boncuk atılması. Evet, bu modelin nasıl işlendiğine dair bir bilgi paylaşımımız yok ancak sayfamızda onlarca iğne oyasının nasıl yapıldığını anlatan görsel paylaşımlar mevcuttur. Bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Hanımlar boncuklu yazmalar ve diğer tüm yazma türleri bizim değerlerimizin simgesidir. Türk toplumunun olmazsa olmazlarından biridir. Hatta etrafınızda görmüşsünüzdür yurt dışından gelen yabancı turistler bile ilk etapta ülkemizi tanıtan değerler her ne ise onlara yöneliyor, onları tanımak istiyor. Üzülerek belirteyim bizim kültürümüzü ne yazık ki yabancılar bizden daha iyi biliyor… 🙂

Boncuklu oya modelleri galerimiz.

Hanımlar konumuz iğne oyası olduğundan sizlere dört yapraklı fular modeli yapımını gösteren videomuzu paylaşmak istiyorum.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ