25.09.2023 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Basit Tığ İşi Çiçek Motifi Nasıl Yapılır – Videolu Kolay Örgü Çiçek Yapılışı

Basit Tığ İşi Çiçek Motifi Nasıl Yapılır ?

Selam herkese hanımlar. Bugün sizlere basit tığ işi çiçek motifi nasıl yapılır onu anlatacağım. Bu örgü çiçek motifi cidden yapımı çok kolay bir model. Ve örgü bere modelleri, örgü şapka modelleri, örgü çanta modelleri, bebe battaniyesi modelleri için bu ve benzeri tığ işi çiçek motif modelleri çok işimize yarar.

Eğer sizinde kafanızda basit tığ işi çiçek motifi nasıl yapılır , çocuk örgüleri için örgü çiçek nasıl yapılır öğrenmek için bu konu çok güzel bir konu.  Daha önceden de sizlere çeşitli örgü çiçek motifleri yapılışı anlatımlı konular paylaştım.

Videolu Anlatımla Basit Tığ İşi Çiçek Motifi Nasıl Yapılır İzleyelim

Aşağıdaki videomuzda sizlere yukarıda yaptığımız resimli anlatımın videolu anlatımını bulabilirsiniz.

İşte çiçeğimiz hazır, bu çiçeği istediğiniz renklerde ve iplerden yapabilirsiniz.

Özellikle örgüye yeni başlayan hanımlar, genç kızlar örgü çiçek yapımı öğrenmek için bu ve benzeri örgü çiçek modelleri ve yapılışları gibi konuları kaçırmayınız.

Daha önceki konularımızda yaz şapkası yapmıştık. Bu şapkaya  yakışacak bu güzel çiçeğin yapımını anlatacağım size. Bu aplikeyi şapkaya, çantaya, patiğe, hırkaya ve bir çok yerde kullanabilirsiniz.

Malzemelerimiz:

  • Mikrofiber akrilik ip renkler: açık sarı ve mint yeşil
  • Tığ 1.75 mm
  • Makas

İlk mint yeşili ipimizi alıyoruz elimize ve dört tane zincir çekiyoruz, birinci zincire batıyoruz ve bir daire oluşturuyoruz, bir tane zincir çekiyoruz yine ve toplam 12 tane sık iğne yapıyoruz halkaya.

Üç tane zincir çekiyoruz, bir sık iğne atlayıp batıyoruz, yine üç tane zincir çekiyoruz ve bir tane sık iğne atlıyoruz ve batıyoruz, toplam 6 tane köprü ( halka) yapıyoruz.

Açık sarı ipi alıyoruz yaptığımız halkanın içinden geçiriyoruz ve altı tane zincir çekiyoruz. Tığımıza üç kere ip sarıyoruz. Aynı halkaya batıyoruz ve gevşek şekilde üçlü trabzan yapıyoruz ve tığımızda iki tane ilmek oluyor.

Tığımıza yine üç kere ip doluyoruz aynı halkaya batıyoruz ve üçlü trabzan yapıyoruz, tığımızda üç tane ilmek toplandı ve bu ilmeklerden ipimizi geçiriyoruz ilmekler bire düşüyor. Altı tane zincir çekiyoruz.

basit-tig-isi-cicek-motifi-yapimi
basit-tig-isi-cicek-motifi-yapimi

Aynı halkaya batıyoruz, ilmek kaydırma ile yan halkaya geçiyoruz. Altı tane zincir çekip aynı işlemleri uyguluyoruz. Toplam altı tane yaprağımız olmalı.

Mint yeşili ipimizi takıyoruz bu son sıramızı kontör yaparak bitiriyoruz. İlk üç tane zincire ilmek kaydırma yapıyoruz, sonraki altı tane zincire sık iğne yapıyoruz, yaprak üzerindeki son üç tane zincire  yine ilmek kaydırma yapıyoruz.

İki yaprak arasına batıp diğer yaprağa geçiyoruz. Bu adımları tekrarlayarak yaprakların kontürlerini yapıyoruz.

Hanımlar hep beraber bir güzel örgü konumuzun daha sonuna geldik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ