Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
23.05.2019 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Altigen Koseli Motif İle Battaniye Yapimi

Elde yapılan battaniye örneklerine bir yenisini daha ekliyor ve altigen motifli battaniye yapımı gözler önüne seriyoruz. Gerek tek kişilik gerekse çift kişilik olmak üzere ihtiyaç doğrultusunda istenilen ebatlarda altigen şekle sahip motifli battaniyeler elde edilebilir. Son zamanlarda altigen motifler oldukça popüler olmuş ve hala da tercih edilirliğini korumaktadır. Altigen motifli battaniyeler ile bebekleriniz için de birbirinden güzel harikalar yaratabilirsiniz.

Tığ İle Altigen Motifli Battaniye Yapımı

Tığ ile altigen ve motifli battaniyelerin yapımından gereksinim duyulan malzemeler pamuklu iplik, makas ve tığ olmaktadır. İlk etapta bu malzemelerin kullanımı ile işe sihirli halkalar yaparak başlıyoruz. Ardından 3 adet zincir çekiyoruz ve yanına da bir trabzan yapıyoruz. Yeniden 2 zincir çekerek 2 trabzan daha yapıyoruz. Bu işlemin ardı ardına dörder defa tekrar edilmesi gerekiyor.

2 zincir daha çekerek ilk başta çekilen 3 zincirin üzerine ilmek kaydırma tekniği ile bağlama yapılır. Ardından 3 zincir çekerek yanına bir trabzan daha yapılır. Diğer sıraya bir trabzan daha yapılması gerekir. Bir önceki tura geri dönerek çekilen zincirin üzerine bir trabzan daha yapılmalıdır. 2 zincir çekilir ve yeniden aynı yere bir trabzan daha yapılır.

Bu sefer zincir çekmeden trabzanlar üzerine bir trabzan daha yapılması sağlanır. Zincir içeriisne tekrar bir trabzan daha yapılır ve ardından 2 zincir daha çekilerek aynı yerdeki zincirin içerisine bir trabzan daha yapılması sağlanır. Böylece altigen motifli battaniye yapımı kendini modeli itibari ile belli etmeye başlar.

Altigen Motifli Battaniye Yapımı

Tığ ile bir önceki turun bitirilmesinin ardından yine aynı tığın kullanılarak diğer tura geçilmesi sağlanır. Yeni yapılacak turda da bir önceki turda olduğu gibi trabzanlar yapılır ve bu noktada trabzan sayısının altı olması sağlanır. Aynı işlemler 8 trabzan olacak biçimde tekrar edilir ve son olarak 10 trabzanlı olması kaydı ile altigen motifli battaniye yapımı için bir parça bitirilmiş olur. Bu parçalardan daha çok yapılır ev parçaların birleştirilmesi sağlanır. Birleştirme esansında motiflerin ters tarafları birbirine bakmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ