23.02.2024 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Abajur ile Gözlerinizi Doğru Işığa Açın!

Fransızca kökenli abajur, ışığın dağılmasını önlemek ve gözlerinizin fazla aydınlıktan korunmasını sağlamak için kullanılan bir lamba çeşididir. Gözleri yormamak için abajurlar, fazla ışığa karşı bir nevi siper görevi üstlenir. Kimilerine göre gözleri fazla ışıktan koruduğu için evde ihtiyaçtır ve çok sık kullanır kimilerine göre de estetiktir, dekoratif amaçlı tercih edilir. Geçmişten günümüze kadar gelen modellerinin yanı sıra modern tasarımları da artık çokça tercih edilir olmuştur. Yıllar geçtikçe evlerde kullanılan tüm eşyalar gibi abajurlar da yeni trendlere uyum sağlamıştır. Kullandığınız alana farklılık katabilecek ve dekorasyonunuza uyumlu birçok model bulabilirsiniz.

Abajur modelleri

Abajur modelleri

Abajurlar Evde Hangi Alanlarda Kullanılır?

Yatak odalarında; baş ucunuzdaki komidinlerin üzeri, mobilya mağazalarında ve birçok dekorasyon dergilerinde de rastlayacağınız gibi en alışkın olduğunuz yerleşme yerleridir. Dekor olarak ya da ihtiyaç karşılamak için, hem şık hem de işlevseldir. Gece uyandığınızda kalkıp odanın ışığını açmak ve birden bire fazla ışığa maruz kalmak yerine hemen baş ucunuzdaki abajur size ihtiyacınız olan ışığı sağlayacaktır.

Koridorlarda; kapıdan girdiğiniz gibi hemen uzanıp ulaşabileceğiniz bir uzaklık ile duvarda asılı sarkıt şeklinde veya bir koridor masası üzerinde yer bulabilir. Evinize ilk adım attığınızda sıcacık bir etki yaratacağı da şüphesizdir.

Mutfaklarda; evde olduğunuz süre boyunca sık sık mutfağa girip çıkanlardansanız şayet sürekli mutfaktaki bütün ışıkları açmakla uğraşmak yerine biraz ışık her zaman açık kalsın diyenlerdenseniz, neden mutfakta da abajur olabileceğini anlamışsınız demektir. Bir bardak su içerken veya evde biraz ışık sızmasından hoşlananlar için müthiş bir fikirdir.

Salon ya da oturma odalarında; evde herkes fazla ışıktan hoşlanmıyor olabilir, kimi zaman izlenen bir tv programının ışığı yeterlidir ancak siz kitap okumak ve orada oturmaya devam etmek isteyebilirsiniz, bu durumda abajurunuzu açarsınız ve sadece okuyacağınız kitaba vuran ışıkla, okuma keyfinize devam edersiniz.

Banyolarda; ellerinizi yıkayıp hemen çıkmak isterseniz, biraz ışık bana yeter derseniz veya yine her zaman banyoda biraz ışık olsun diyorsanız, duvarınızda asılı sarkıt bir abajur ile sorunu çözmüş olursunuz.

Ofislerde; çalışma alanlarında da sık sık rastlanır, tüm ofis alanının önünüzdeki dosyaların yeterince ışık alamadığı durumlarda odaklanmanız için muhteşem bir seçenektir. Ayrıca yine ofislerde dekorasyon amaçlı kullanılır, ofise sıcak ve şık bir görünüm katar.

Abajur modelleri

Abajur modelleri

Zevkinize Hitap Edecek Modern Abajurlar

Abajur modelleri, kullanım alanlarınıza göre, mobilyalarınızla uyumlu olabilecek ve dekorasyonunuza estetik bir görünüm katabilecek, zevkinize göre bulabileceğiniz birçok seçeneğe sahiptir. Abajur şapkaları kağıttan, kumaştan ve dilediğiniz renklerde karşınıza çıkar. Ürünlerin altlıkları da, ahşap, metal, seramik, figürlü, sade modeller gibi bir çok alternatiflere sahiptir. Modern abajur tasarımları, klasik tasarımlar, rustik stiller hatta ışığı nasıl istediğinize göre tasarlanan modelleri de mevcuttur; çok az ışık saçan, hafif ışık saçan veya çok ışık saçan abajurlar bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken satın alacağınız ürünün estetik duruşunun yanı sıra ihtiyacınızı karşılayan işlevsel özelliğine de dikkat etmeniz yerinde olacaktır.

Dekorasyonunuza göre seçeceğiniz abajur fiyatları bütçenize göre alternatifler sunar, her bütçeye uygun ve her zevke uygun bulmak mümkündür. Yine ürün seçimlerinde fiyat kriterlerinin yanında altlık ve şapkalarını ayrı ayrı stillerde belirleyip dilediğiniz ürüne sahip olabilirsiniz. Örneğin tripod metal ayaklı bir altlığı seçip, istediğiniz renkte ve tasarımda şapka ile tamamlayabilirsiniz. Tüm bu seçenekleri Koçtaş web sitesinde bulabilir ve detaylıca inceleyebilirsiniz. Bütçenize en uygun ve zevkinizi tam olarak yansıtan modelleri güvenle sipariş edebilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ