29.11.2023 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

Tığ Kutusu Örgü Modeli Nasıl Yapılır Resimli Anlatım – Tığ Örgü Teknikleri

Tığ kutusu örgü modeli nasıl yapılır ?

Merhaba hanımlar bugün sizlere muhteşem tığ örgü modeli olan tığ örgü modeli nasıl yapılır konusunu anlatacağım. Sizlere sürekli yeni örgü teknikleri ve yeni örgü modelleri yapılışları paylaşmaya anlatmaya devam ediyorum. Tığ kutusu örgü modeli gibi yeni modeller yeni ürünler ile karşınızdayız.

Tığ kutusu örgü modeli ile harika örgü bebek battaniyesi modelleri örebilirsiniz. Yine bu tığ işi örgü tekniği ile örgü yatak örtüsü, koltuk şalı, örgü çanta yapımı gibi ve gelin şalı gibi harika örgü modelleri tasarlayabilirsiniz.

Videolu Anlatımla Tığ Kutusu Örgü Modeli Yapımı

Örgü modelleri ve yapılışları öğrendiniz diyelim model sabittir değişmez ama siz zevkinize uygun renk değişimleri yaparak harika örgü modelleri yapabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi  esasında yapımı kolay bir model olmasına karşın çok uygun renk değişimleri bu tığ kutusu örgü modeli ile harika örgü bebek battaniyesi modelleri tasarlayabilirsiniz.

Tığ kutusu örgü modeli yapılışı resimli anlatım

Şimdi sizlere resimler eşliğinde adım adım bu güzel tığ işi örgü modelinin yapılışını anlatacağım. Resimleri adım adım takip edebilirsiniz.

Bilmeni gereken tığ işi örgü teknikleri

Tığ kutusu örgü modeli yapımı için bilmeniz gereken tığ örgü teknikleri

  • Zincir Çekme
  • Çakma Sık İğne
  • İkili Trabzan
  • İlmek Yürütme

Önce istediğimiz uzunlukta zincir çekelim. Çektiğimiz zincirler yedi ve katları olsun. Zincir sayılarımız önemli modelimiz için. Çünkü yedi zincir üzerine kurulacak modelimiz.

Başa gelince  ikili trabzan için ipimizi tığımıza dolayalım ve dördüncü deliğe batarak on iki adet ikili trabzan yapalım. Son ikili trabzanımızın başını üç zincir sonrasında birleştirelim ve gene ikili trabzanımıza başlarken dördüncü zincirimizin deliğine batalım. Yine on iki adet ikili trabzan yapıp bu işlemi sıra sonuna kadar devam edelim.

Tığ kutusu örgü modeli yapımı
Tığ kutusu örgü modeli yapımı

Bir üst sırayı kurmak için on iki adet zincir çekelim ve hep başlangıç noktalarına batalım. Renk değiştirelim ,başlangıç ta beş adet zincir çekelim ve hemen yanına bir adet ikili trabzan yapalım. Ara zinciri için üç zincir çekelim tepe noktasına batalım.

Tekrar üç zincir çekelim arada çukur da olan kısma ikili trabzan yapalım ve iki adet ara zinciri çekelim tekrar bir adet ikili trabzan yapalım bu şekilde sıra sonuna kadar devam edelim.

Tığ kutusu örgü modeline resimlerle adım adım anlatmaya devam ediyoruz.

Aralara üçer zincir çekerek geri dönelim. Bu sefer  altı adet ikili trabzan yapalım ve sarı ok ile işaretlemiş olduğumuz bölüme batınız. On iki adet ikili trabzan yerini aldı. Modelde kaydırmalarımız var.

Renk değiştirelim ve başlangıç ta beş adet zincir çekelim ve hemen yanına bir adet ikili trabzan yapalım. Ara zinciri için üç zincir çekelim. Tepe noktasına batalım tekrar üç zincir çekelim.

Arada çukur da olan kısma ikili trabzan yapalım ve iki adet ara zinciri çekelim. Tekrar bir adet ikili trabzan yapalım. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam edelim.

İlk sıramızı gibi başlıyoruz. Yani bir sıra ilk on iki adet ikili trabzan yapılırken diğer sırada altı adet ikili trabzan yapacağız.

Sıralamayı kaçırmadıktan sonra modelimizin yapımı oldukça kolay.

Şimdi sizler için modellerin değişik renklerde örülmüş hallerini de paylaşmak istiyorum.

Farklı renk iplerle farklı kombinasyonlar deneyebilirsiniz.

Evet sevgili örgü sever hanımlar sizlerle beraber çok güzel bir örgü  modeli anlatımı konusunun daha sonuna geldik.

Tığ kutusu örgü modeli yapımı
Tığ kutusu örgü modeli yapımı

Buraya kadar geldiyseniz tığ kutusu örgü modeli nasıl yapılır öğrenmişsinizdir. Sizde bana hak verirsiniz ki tığ kutusu örgü modeli ile böyle farklı renk geçişleri uygulayarak muhteşem örgü battaniye modelleri yapabilirsiniz. Yine örgü çanta modelleri yapabilirsiniz.

Bunun için daha önce sizlere yapımını paylaştığım tığ işi çanta yapımı konusuna bakmalısınız.

Diğer örgü derslerimizi görmek isterseniz tığ işi örgü teknikleri sayfamıza mutlaka bakmalısınız.

Lütfen bu kadar emeğe karşın konuya yorum yaparsanız çok sevinirim 🙂

Bir sonraki örgü konumuzda görüşmek üzere kendinize iyi bakınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ