25.09.2023 - El Sanatları ve Hobi Sitesi
El Sanatları ve Hobi Sitesi

3 Boyutlu Küpe Çiçeği Nasıl Yapılır?

3 boyutlu küpe çiçeği nasıl yapılır konumuz ile karşınızdayız. Küpe çiçeği modeli ile pek çok çeşitte aksesuar yapmanız mümkün. Birbirinden renkli küpe çiçeği modeli yaparak kolye, küpe, bileklik vs. değişik takı modelleri ortaya çıkarabilirsiniz. Üstelik 3 boyutlu küpe çiçeği yaparak daha güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. 3 boyutlu küpe çiçeği yapımı çok zor olmayan bir modeldir.

Daha önceden tığ ile herhangi bir örgü örmüş ve örgü terimlerine hakimseniz şayet; bunu yapmanız daha da kolay hale gelir.

Genelde tığ ile yapılan elişlerinde zincir çekme, trabzan yapma, ikili trabzan, üçlü trabzan, batma, birleştirme gibi terimler kullanılır. Bu terimlerin bir araya gelmesi ile de ortaya modeller çıkar.üç boyutlu küpe çiçeği yapımı

Elişi yaparken daha çok doğadaki figürlerden esinlenilir ve bu figürlerden modeller türetilir. Özellikle oya, dantel, takı modelleri yaparken çiçek örneklerinden faydalanılır ve bu modeller örgüye dökülür. En sık kullanılan çiçek modelleri arasında ise, menekşe, gül, küpe çiçeği, papatya gibi çiçek modelleri kullanılır.

3 boyutlu çiçek modelleri yaparken farklı renklerde ip kullanımı her zaman için, örgüye şıklık ve gerçeklik katar. 2 ya da 3 rengin bir arada kullanılması ile elde etmiş olduğunuz örgü daha güzel bir hal alır.

Elişi yapımında tığ kullanabileceğiniz gibi, iğne kullanarak da çok daha güzel ve çok daha şık modeller yapabilirsiniz. Özellikle iğne oyası olarak geçen modeller, tığ ile yapılanlara göre daha ağır ve daha gösterişli durmaktadır. Küpe çiçeği yaparken de iğne kullanabilir ve modelinizi iğne ile tamamlayabilirsiniz.üç boyutlu küpe çiçeği yapımı

3 boyutlu küpe çiçeği yaptığınız zaman, yazma kenarlarında oya olarak kullanabilir ve yazmalar eskidiğinde ise yapmış olduğunuz bu oyaları daha farklı amaçlarla da kullanabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, çeyiz, satış, hediye günlük kullanım ya da özel davetlerde kullanım amaçlı olarak da küpe çiçeği modellerini (takı, yazma vs. ) istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz.

3 boyutlu çiçek yapımında dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri kullanacağınız ipin ve tığın kalınlığı olmalı. Çok kaba bir model olmasını istemiyorsanız birbiri ile uyumlu tığ ve ip seçmenizde fayda vardır. İğne ile de yapacaksanız eğer, yine ipin ince olması ve renklerin birbiri ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz, modelinizi daha güzel gösterecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ