Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
23.05.2019 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

3 Boyutlu Amigurumi Kalp Yapımı

Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz veya evlerinizde aksesuar olarak kullanabileceğiniz amigurumi kalp yapımı burada! Seksenli yıllara damgasını vuran amigurumi örgü tekniği hala günümüzde ilgi görüyor. Amigurumi Japon tekniği olarak ülkemize kadar gelmiştir. Ami kelimesi tığ veya şiş anlamına gelir.

Nuigurumi ise içi doldurulmuş oyuncak anlamında kullanılır. Bu iki kelimeden türeyen amigurumi kelimesi ise sık iğne tekniğinden yapılan aksesuar veya oyuncakları ifade etmek için kullanılır. Kolay öğrenilebilen bu teknik dekoratif aksesuarların yaratılmasında kişilerin yaratıcılıklarını sergileyebilecekleri mükemmel bir hobidir.

Amigurumi Kalp Malzemeleri

Diğer bir deyişle içi dolgulu kalp oyuncaklarının veya aksesuarlarının yapımında ihtiyaç duyulan bazı malzemeler vardır. Bu malzemeler renkli yün, çöp şiş, 3,5 tığ, elyaf, makas ve işaretleyici olmaktadır. Amigurumi kalp yapımında karşımıza çıkabilecek terimler ise sık iğne, artırma ve azaltmadır. Sık iğne temel zincir üzerinden tığ ile ilmeği oluşturan ilmeğin altına batırılmasıdır. Artırma 1 ilmekle 2 sık iğne yapılmasıdır. Azaltma ise ilmeğin bitirilmeden ipliğin tığın üzerinden geçirilmesidir.

Amigurumi Kalp Yapımı

İlk etapta halka örerek işe başlanır. 6 sihirli halka örülür. 12’sinde de her ilmeğe çift atılır. 18 ilmekte ise 1 azaltma ve 1 sık iğne tekniği uygulanır. Bu sırada 6 tekrar yapılır. Dördüncü sırada 18 sık iğne ve beşinci sırada yine 18 sık iğne tekniği uygulanır. Bu şekilde örülen iki ayrı parça birleştirilir.

Ardından altıncı ve yedinci sıralarda 36 sık iğne yapılır. Yedinci sırada 36 sık iğne ve burada ayrıca 1 eksiltme dördü sık iğne olması ile 6 tekrar yapılır. Dokuzuncu sırada yeniden 30 sık iğne yapılır. Ardından 24 sık iğne bu sırada 1 eksiltme 3 sık iğne olmak üzere 6 tekrar uygulanır. Ardından yine 24 sık iğne yapılır.

1 eksiltme 2 sık iğne olmak üzere 6 tekrar yapılır. Burada kalbin içi doldurulur. 18 sık iğne ile devam ediyor ve 15’i sık iğne 4 sık iğne ve 1 eksiltme şeklinde devamlılık gösteriyor. Burada 3 tekrar yapılıyor ve son olarak 12 sık iğne, 3 sık iğne, bir eksiltme ve 3 tekrar, 1 sık iğne 1 eksiltme yaparak amigurumi kalp yapımını sona erdiriyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ