Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
22.05.2019 - Türkiye'nin En Kapsamlı El Sanatları ve Hobi Sitesi

Tığ Örgü Modeli İle Şık Şak Yapımı

Tığ Örgü Modeli İle Şık Şak Yapımı – Üçgen Şal Yapılışı

Tığ Örgü Modeli İle Şık Şak Yapımı en basit şal modellerinden birisidir. Aynı zamanda bir o kadar da kullanışlıdır. soğuk kış günlerinde, serin yaz akşamlarında, balkonda otururken, komşuya geçerken hemen üzerinize alınan bir şal hem kullanışlı hem de oldukça şıktır. Şal bu kadar çok kullanılınca da bir taneyle yetinilmiyor, birkaç tane şal dolapta yerini alıyor. Hatta genç kızların çeyiz sandıklarında da şal olmazsa olmazlardandır. Sizin için oldukça pratik bir şal modeli de biz verelim.

Üçgen Şal Yapılışı

Üçgen şalların hepsi üçgenin dik köşesinden başlayarak örülmektedir. Bu şal modeli için de küçük bir zincir çekip halka yaparak başlıyoruz. Daha sonra halkanın içerisine üçer kez ayaklı batıyor ve birkaç zincir boşluk bırakıyoruz. Sonra yine üç yaprak olacak şekilde ayaklı batıyoruz. Diğer sırada ise zincirlerin içerisine iki yaprak olacak şekilde ayaklı batıyoruz. Bundan sonraki sıraların sadece başı ve sonuna ayaklı batıp, aralarda zincirler tutturuyoruz. İşte bu örgü şalın zeminin oluşturacaktır. Model koymaya ise 5. Sırada başlıyoruz.

Model olarak ise ortadaki zincirlerin üzerine kurtçuklar yapıyoruz. Tığ dolusu olarak kurtçuk boyunu ayarlayarak eşit ölçüde kurtçuklar yapabilirsiniz. şalımıza bu şekilde istenilen boya ulaşan kadar devam ediyoruz.

Gördüğünüz gibi üçgen şal yapılışı bu kadar kolay. Örmesi çok kolay ve zevkli olan bu modelin duruşu ise oldukça gösterişli. Üstelik modelinden dolayı oldukça kalın ve sıcak tutuyor.

Örme Şallar

Örme şal modelleri genelde dikdörtgen ve üçgen şekillerde yapılmaktadır. İsterseniz aynı modeli uygulayarak dikdörtgen şallar da yapabilirsiniz. Hatta ince uzun, dikdörtgen örgü sayesinde fular da yapabilirsiniz. Yani modeli kavradıktan sonra zevklerinize ve kullanım amacınıza uygun olarak şalınızı şekillendirebilirsiniz.

Tığ Örgü Modeli İle Şık Şak Yapımı resimli anlatım sayesinde şalın yapımını da kolaylıkla anlayacaksınız. Dikkat etmeniz gereken şey zincir sayılarının az olmasından dolayı büzülmemesi ya da zincirlerin çok olması yüzünden pütürlü olmamasıdır. Bunun dışında yapımı oldukça kolay bir şaldır. Hiç örgü ilmeyenlerin dahi kolaylıkla yapacağı şal modelini herkes deneyebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ